Jako pierwszy powód prezydent Warszawy wymieniła sytuację kadrową w policji. Gronkiewicz-Waltz sugeruje, że policja nie poradzi sobie ze skutecznym zabezpieczeniem zgromadzenia. Tym bardziej, że jak mówi, szef MSWiA Joachim Brudziński od czerwca nie odpowiedział na jej pismo dotyczące setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wspólnego zabezpieczania uroczystości tego dnia.

Gronkiewicz-Waltz podaje też argument, że przez rok nie sporządzono nawet aktu oskarżenia wobec osób, które propagowały na marszu faszyzm rok temu. Warszawa już dość wycierpiała przez agresywny nacjonalizm– mówiła prezydent stolicy.

Według władz Warszawy tylko organizatorom marszu przysługuje już prawo odwołania się do sądu od zakazu organizacji tego marszu. Mają na to 24 godziny. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz wojewoda nie może już uchylić decyzji o zakazie – mimo że Marsz Niepodległości to zgromadzenie cykliczne. Oczywiście to będzie wtedy odpowiedzialność wojewody, jeżeli cokolwiek się wydarzy. Po drugie, to już nie jest taka procedura– przekonuje prezydent Warszawy.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, uzasadniając decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, tłumaczyła m.in., że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

Dwukrotnie pisałam do ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobry w sprawie delegalizacji ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu– oświadczyła prezydent stolicy.

Dodała, że konsultowała tę decyzję z prezydentem-elektem stolicy Rafałem Trzaskowskim.

Tegoroczny Marsz Niepodległości zaplanowany był na niedzielę 11 listopada. Miał odbyć się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uczestnicy mieli się zebrać o godz. 14.00 przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejść Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Demonstracja odbywa się co roku 11 listopada, począwszy od 2010 r.

Marsz Niepodległości i tak przejdzie 11 listopada ulicami Warszawy – zapewnia Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W ten sposób komentuje decyzję władz Warszawy zakazującą marsz. Zapowiada jednocześnie odwołanie do sądu w tej sprawie.

Robert Bąkiewicz jest przekonany, że odwołanie będzie skuteczne. Dopytywany przez reportera RMF FM Krzysztofa Zasadę, Bąkiewicz nie wprost dał do zrozumienia, że nawet w przypadku negatywnej decyzji sądu marsz dojdzie do skutku.

Robert Bąkiewicz jest jednak dobrej myśli, bo twierdzi, że uzasadnienie zakazu jest na wyrost. Uważamy, że jest to bardzo naciągane. Próba wykorzystania betonowych zapór, które od dwóch lat były układane prewencyjnie po zamachach we Francji i w Niemczech –stwierdził.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy 11 listopada pod hasłem „My chcemy Boga”, według szacunków policji wzięło udział około 60 tys. osób.